Новости

Патувањa

Најпопуларните туристички дестинации во светот според TikTok

Денес, TikTok е првенствено познат по своите смешни клипови, но дали знаевте дека можете да најдете и многу содржини поврзани со патувања на оваа социјална мрежа?

Патничкиот инфлуенсер на TikTok, т.н „TravelTalkers“ нудат совети за избор на авиокомпанија, објаснуваат како најдобро да го спакувате куферот, ги запознавате најинтересните дестинации во светот и откривате многу други работи поврзани со патувањето. Ако се прашувате кои туристички дестинации се моментално најпопуларни на TikTok, одговорот ќе го најдете во следните редови…

Компанијата за складирање багаж Bounce ги истражуваше достапните податоци за 140 најпопуларни градови во светот и ги рангираше врз основа на бројот на спомнувања на TikTok. На врвот на оваа листа е Дубаи, со неверојатни 81,8 споменувања на TikTok. Ова вклучува снимки од самиот град во Обединетите Арапски Емирати, како и објави кои зборуваат само за Дубаи. Второто место го зазема Њујорк, а трето Лондон.

Во продолжение дознајте како изгледа целосната листа на топ 20 најпопуларни туристички дестинации на TikTok:

Дубаи (Обединети Арапски Емирати)
Њујорк (САД)
Лондон (Велика Британија)
Истанбул (Турција)
Париз, Франција)
Мајами (САД)
Лос Анџелес (САД)
Чикаго (САД)
Торонто (Канада)
Мадрид (Шпанија)
Анкара (Турција)
Берлин (Германија)
Лас Вегас (САД)
Хјустон (САД)
Меделин (Колумбија)
Сиднеј (Австралија)
Лима (Перу)
Мелбурн (Австралија)
Неапол (Италија)
Мумбаи (Индија)

Евротип
SNBROKER
To Top