Новости

Технологија

На новиот Huawei Mate 30 можете да ги инсталирате апликациите на Google за неколку минути

Потребни ви се неколку минути за на најмоќниот телефон на Huawei да го инсталирате Google Play и да добиете пристап до сите апликации како и кај останатите Android уреди.

После американските санкции, кинескиот технолошки гигант Huawei се соочи со сериозен удар, па така најновиот флегшип Mate 30 нема дозвола за користење на апликациите на Google.

Иако работи на верзија на Android, сепак без Google Play јасно е дека освен во Кина, тој уред нема да привлече големо внимание.

Со „виртуелната продавница“ на Google веднаш достапни стануваат и сите останати апликации, па Huawei Mate 30 за неколку минути се претвора во целосно функционален „класичен“ Android.

Сепак, голема е веројатноста дека купувачите ќе го заобиколуваат овој уред затоа што ретко кој би сакал да плати повеќе од илјада евра, за потоа да прави разни модификации за да ги добие најстандардните апликации.

Евротип
SNBROKER
To Top