Новости

Технологија

Познато кога ќе излезе „Huawei P50“

Конечно ќе се појави серијата „Huawei P50“, бидејќи компанијата официјално го потврди датумот на лансирање. Настанот ќе се одржи на 29-ти јули, каде што ќе видиме почеток на нова ера на мобилната фотографија, според Ричард Ју, извршниот директор на „Huawei“.

Досега имаше само гласини за датумот, но благодарение на официјалната страница на компанијата на „Weibo“, знаеме дека оваа објава е навистина официјална потврда за излегувањето на новиот модел. „Huawei P50“ се пријавува дека ќе пристигне со „LTE“ верзија на чипсет „Snapdragon 888“, но не сме слушнале ништо за „Pro“ или за можен „Pro +“ уред.

Очекуваме да се појави со чипсет „Kirin 9000“ и на крајот да се префрли на „SD888“ кога ќе се реши проблемот во производството на чипови.

Иако спецификациите сè уште се малку во моментов, уверени сме дека серијата „P50“ ќе пристигне со „HarmonyOS 2.0“. Списокот открива дека телефонот ќе се испорачува со брзо полнење од 66W, додека гласините укажуваа на 1-инчен сензор за камера на „Sony“, како и сензор за „ултра широк објектив“ од 1 / 1.18.

Евротип
SNBROKER
To Top