Новости

Технологија

Nokia 2.2 ќе чини помалку од 100 евра

Во рамките на специјален настан во Индија, HMD Global претстави нов паметен телефон со брендот Nokia, кој го продолжува дизајнерскиот јазик на Nokia 3.2 и 4.2, но ја намалува дополнително цената.

Новиот Nokia 2.2 нуди 5.71-инчен дисплеј со капковидно отсекување на врвот и осветленост од 400 нити, а за продуктивноста се грижи 4-јадрен чипсет MediaTek Helio A22. Во однос на меморијата ќе бидат достапни верзии со 2GB / 16GB и 3GB / 32GB меморија.

Ние исто така откриваме главна камера од 13MP, селфи камера од предната страна од 5MP и 3000mAh батерија. Смартфонот е дел од програмата Android One и подоцна во текот на годината ќе добие надградба до Android Q.

Уредот има отстранлив заден панел, вклучува копче за активирање на Google Assistant и ќе се нуди во црна и сива боја.

Продажбите во Индија почнуваат на 11 јуни по цена 6.999 и 7.999 рупии (90 и 102 евра) според меморијата, а наскоро би требало да се појави и во Европа по цена од 99 евра.

Задни панели во различни бои, исто така, ќе бидат достапни.

GOLD
To Top