Новости

Здравје

Која храна предизвикува акни на лицето?

Храната пржена во масло не е добра ни за фигурата ни за кожата. Алкохолот исто така можи да го влоши изгледот на вашата кожа…

Мозолчињата и акните можат да настанат од многу фактори, но ако неможете да ги отсраните подолго време, ве советуваме внимателно да избирате исхрана како би го решиле овој проблем.

Еве неколку намирнии кои предизвикуваат појава на акни и мозолчиња:

Шеќер
Не велиме дека никогаш повеќе не треба да каснете парче торта или коцка чоколадо, но ако слатките , бононите и газираните сокови се составен дел од вашата секојдневна исхрана – време е за драстична промена!

Алкохол
Алкохолот во краток рок може да ја влоши состојбата на вашата кожа, посебно кога е во прашање жесток пијалок. Смалете го алкохолот на минимум, и приуштете си одвреме навреме чаша добро вино.

Млечни производи
Многу луѓе патат од некој облик на проблем при варење на млечните производи што исто така може да биде проблем со мозолките.

Преработено месо
Преработената шунка, колбасите и сличните работи кои ги јадеме во сендвичара во никој случај не се добри за нашата кожа. Пренасочете се а сендвич од туна или зеленчук.

Бел леб
Белиот леб и тестенините се претвораат во шеќери. Заменете го со житарици.

Лоши масти
Маслото за пржење на храна тенот го прават полош, а стручњаците кажуваат дека магаринот е еден од најголемите непријатели на кожата, бидејќи телото потешко го вари.

Пржена храна во масло
Храната пржена во длабоко масло не е добра ни за вашата фигура ни за вашата кожа, избегнувајте вакви оброци и преферирајте варена храна.

Адитиви
Обоената храна, вештачките шеќери… Сето тоа влијае врз целокупниот ваш изглед. Смене те го начинот на исхрана на некој период, јадете повеќе овошје, зеленчук, црвено месо, житарици и брзо ќе ја воочите разликата на вашата кожа.

GOLD
To Top