Новости

Здравје

Направете лимонада од куркума, лекува депресија

Kуркумата е еден од најздравите и најквалитетните зачини. Таа помага за намалување на воспаленијата, одличен антиоксидант е и помага во елиминација на слободните радикали кои прават огромна штета во нашето тело.

Освен тоа, куркумата е и зачин кој помага против стареењето, дејствува како неврозаштитен агент, природен третман за артритис и е одлична во терапијата против рак. Но, еден од најмоќните ефекти кои ги има таа е намалување на сиптомите на стрес, анксиозност и депресија.

Големото откритие докажало дека куркумата може да излекува личност со депресија, без потреба да се соочува со нуспојави. Тоа се должи на посебната состојка што ја содржи – куркумин.

Како да подготвите лимонада од куркума?

Состојки:
5 чаши вода
4 лажици куркума
3 лажици мед
2 лажици ѓумбир
½ чаша лимонов сок
Можете да додадете и ½ чаша сок од портокал, за подобар вкус.

Подготовка:
Ставете ја водата на оган за да зоврие. Во тегла ставете ги куркумата и ѓумбирот. Додадете ја провриената вода во теглата. Дозволете да отстои околу 10 минути. Додадете го медот и убаво промешајте.
На крајот ставете го и лимоновиот сок и консумирајте ја лимонадата.

GOLD
To Top