Новости

Здравје

Пред 40 години го открила овој рецепт: Од тогаш никогаш не отишла на лекар и здрава е како дрен

Се работи за природен лек против настинки.

Една жена случајно дошла до рецепт за имунитет и одлучила да го испроба. Оттогаш поминале 40 години, а таа немала потреба да оди на лекар.

Тоа е природен лек против студот што ќе ви помогне да го смирите вашето грло, а потоа да го излекувате.

Брзо и едноставно решение кое ќе ве ослободи од главоболки и кашлање и е многу лесно да се направи, а исто така е многу вкусно. Сите состојки што ви се потребни се лесно достапни.

Ви треба шеќер, вода, лимон, мед, ѓумбир, каранфилче и шеќер во прав.

Подготовка:

Една полна шоља шеќер и една полна чаша вода ставете ги во тенџере. Исцедете половина лимон и додадете лажичка мед, ѓумбир и исецкано каранфилче. Ставете го на шпоретот и мешајте додека не зоврие, потоа намалете ја температурата и така мешајте 15-20 минути.

Смесата треба да биде густа и темна како сируп. Кога малку ќе се олади, на плех тава ставете хартија за печење, а потоа со лажица направете бонбони од подготвената мешавина. По 20 минути, откако ќе се ладат, попрскајте шеќер во прав над нив.

Евротип
Евротип
To Top