Новости

Здравје

Чајот од магдонос ќе ви помогне за стомачни тегови

Магдоносот најчесто се користи во готвењето, но знајте дека можете да го направите чајот што е корисен против многу заболувања.

Чајот од магдонос се препорачува за нередовни менструални циклуси. Покрај неговата способност да ја регулира менструацијата, магдоносот може да се користи и за лекување на проблеми со бубрезите. Можете да им верувате на лековитите својства на магдоносот ако имате инфекции на уринарниот тракт или камења во бубрезите, велат експертите. Тие исто така тврдат дека чајот од магдонос може да биде ефикасен во ракот на дебелото црево и грлото на матката.

Магдоносот е богат со фолна киселина, што е од големо значење за кардиоваскуларниот систем кај секоја личност. Во магдоносот има многу витамини, тоа може да нè спаси од висок холестерол, па дури и да го намали крвниот притисок. За да имате траен ефект врз телото, често пиете чај од овој зелен зачин.

Друга корисна карактеристика на чајот од магдонос е тоа што ги отстранува гасовите и ги смирува цревата. Со редовна употреба, ќе забележите и подобрување на варењето на храната, пишува The Thing.

Бидејќи растението е многу богато со железо, често се препорачува за луѓе кои страдаат од анемија.

Чајот од магдонос ќе му помогне на организмот да се исчисти од акумулираните токсини.

Магдоносот го отстранува непријатниот здив од устата. Можете да се потпрете на тоа откако ќе земете лук или кромид, бидејќи неколку зеленчуци магдонос или чаша чај веднаш ќе го неутрализираат мирисот.

За да го направите чајот дома, потребна ви е само една врска магоднос и 600 мл вода. Водата ставете ја во соодветна тава на огнот да зоврие, по што треба да го додадете исецканиот магдонос. Оставете да зоврие десет минути. Потоа можете да се цедите и да пиете откако чајот целосно се олади. Убаво е да се пие таа количина чај на ден. Можете исто така да чувате чај во фрижидер.

GOLD
To Top