Новости

Здравје

Вашето тело е ваш храм – Совети за здрава исхрана и како до подобро варење

Сигурно барем еднаш сте ги почувствувале оние непријатни сигнали што ви ги испраќа вашето тело, како што се надуеност, или гадење. Ако овие симптоми се појавуваат често, најверојатно имате дигестивен проблем и дека треба да ја промените исхраната.

Современиот начин на живот и брзината со која се живее ја предизвикаа потребата да се консумира поголема количина на „брза храна“, бидејќи за оброк од ваков вид не е потребно време. Сепак, со оглед на негативните последици од оваа диета, ве советуваме да потрошите што повеќе време со цел да подготвите здрава и храна.

Подолу можете да прочитате повеќе за тоа како да го подобрите варењето и да се храните поздраво.

Балансирано здравје на телото

За здравјето на нашиот организам, потребно е да се заштитиме од лошите бактерии, односно оние што го оштетуваат здравјето на организмот. Од друга страна, постојат микроорганизми со позитивен ефект врз функционирањето на цревната флора, и тие обично се веќе присутни во нашето тело.

Сепак, може да се случи да ги немаме доволно, па затоа е потребен дополнителен внес на пробиотици за да се подобри варењето на храната. Научните истражувања потврдија дека дневниот внес на пробиотици придонесува за подобро варење, а јогуртот е намирница која содржи оптимална количина на овој елемент.

Пробиотикот има повеќекратни позитивни ефекти врз функционирањето на целосната цревна флора. Имено, освен што го стимулира варењето, помага да се забрза метаболизмот и се намалува подуеноста. Покрај тоа, влијае на целокупното здравје на нашето тело, бидејќи има позитивни ефекти врз работата на срцето, ги намалува алергиите и шансите за депресија.

Улогатa на овошјето и зеленчукот

Овошјето и зеленчукот имаат повеќекратно позитивно влијание врз работата на нашиот организам и зајакнување на имунитетот, бидејќи ги имаат потребните витамини. Покрај тоа, тие се важни за подобрување на варењето, со оглед на потребното богатство од влакна.

Иако млечните производи се исто толку важни за подобрување на цревната флора, не се препорачува комбинирање на овие состојки во еден оброк. Најдобро е да јадете овошје на празен стомак и пред поголем оброк во комбинација со мед или друго овошје.

Бананите, јаболката и портокалите се најдобри за варење, а и аспарагусот, кромидот, леќата, зелената салата, зелката се издвојуваат од зеленчукот, бидејќи се полни со растителни влакна погодни за подобро варење.

Ферментирана и малку зачинета храна – мали трикови за подобро варење

Покрај јогуртот, пробиотиците се наоѓаат и во ферментирана храна важна за уништување на штетните бактерии, кои се наоѓаат во цревата. Не се препорачува да се консумира во големи количини, туку постепено да се навикнува телото на овој начин на исхрана.

Пробиотиците, како здрави бактерии, исто така, позитивно влијаат на распаѓањето на шеќерот, што ги намалува шансите за дебелина. Ферментираната исхрана вклучува зеленчук како кисела зелка богата со витамини А, Б, Ц, Е и К и минерали, вклучувајќи манган, селен, калциум, калиум и магнезиум.

Од друга страна, киселите краставички може да се најдат на сите пазари, така што лесно се добиваат.

Умерено зачинетата храна, исто така, има позитивни ефекти, бидејќи го забрзува метаболизмот со лачење на гастрични сокови и зголемување на протокот на крв во стомакот. Киселата храна има сличен ефект врз стимулирање на телото и будење на апетитот.

Наутро, веднаш по будењето, и пред појадок и сите активности, испијте чаша млака вода со неколку капки лимон. Јаболковиот оцет, како додаток на салатите, исто така помага во процесот на варење.

Пијте доволно вода во редовни интервали

Покрај здравите оброци, водата има повеќекратни позитивни ефекти врз работата на организмот со немерлива улога во тој поглед. Препорачливо е да пиете најмалку два литри вода дневно доколку не се занимавате со спорт.

Исто така, водата им помага на органите за варење полесно да ја варат храната и храната да поминува низ цревата без пречки. Исто така, помага влакната во храната да се активираат и да бидат што е можно поефикасни за време на процесот на обработка на храна.

Иако водата е многу здрава за нашето тело, сепак постојат одредени правила кога да ја пиеме и во кои количини. Препорачливо е да не пиете премногу течност пред јадење, и во тој поглед, препорачливо е да пиете вода не подоцна од 30 минути пред оброк.

Пиењето вода непосредно пред и за време на самиот оброк може негативно да влијае на брзината на метаболизмот и да создаде надуеност.

Џвакање на храна и спортски активности

Процесот на варење на храната започнува во нашата уста, кога почнува да дејствува плунковна киселина, која сеуште не може сама да ја разложи храната, но неопходно е секој залак да се џвака најмалку триесет пати.

Евротип
Евротип
To Top