Новости

Здравје

Експертите тврдат дека ваквиот појадок е непријател на вашиот имунитет

Сезона на грип и вируси е. Дури и ако се грижите за вашиот имунитет и внимавате што јадете, сепак можеби несвесно го саботирате.

Ако не јадете одредени групи на храна, ќе го ослабите вашиот имунолошки систем, што дополнително ќе влијае на вашето целокупно здравје.

Имено, постојат намирници кои можат да не направат поподложни на болести.

Да се ​​започне денот со внесување на клучните хранливи материи е важно за поддршка на имунолошкиот систем, вели диететичарот Лиса Московиќ. Тaa забележува дека е важно да се даде приоритет на различни групи на храна, вклучувајќи протеини, јаглени хидрати, храна богата со влакна и антиинфламаторни масти.

Од друга страна, изоставувањето на овие групи на храна може да го ослаби имунитетот и да има други негативни последици врз целокупното здравје.

Секоја комбинација на додадени шеќери и заситени масти, вклучително и печива, слатки житарки или преработено месо, може да доведе до нагли промени во енергијата, апетитот, намалена концентрација, па дури и до промена на расположението во текот на денот – истакнува Московиќ.

Извор: DDL.RS

Евротип
SNBROKER
To Top