Новости

Здравје

Како најбрзо до чоколаден или бронзен тен? – Еве што советуваат нутриционистите!

Брзината со која нашата кожа апсорбира меланин и го менува пигментот не е иста за секого, но постои начин природно да се забрза овој процес – со конзумирање на одредена храна.

Еве неколку намирници кои ќе ви помогнат што побрзо да го добиете замислениот чоколаден тен.

Морков – Општо е познато дека морковот е богат со бета каротен што ни дава добар и темен тен, а исто така е богат и со витамин А.

Домат – богат со каротеноиди кои промовираат затемнување на кожата, додека ликопенот што го содржи ја враќа еластичноста на кожата и го намалува воспалението предизвикано од штетното УВ зрачење.

Лешник – богат е со рибофлавин, кој е составен дел од кремот за самопотемнување и делува на сличен начин. Го забрзува производството на меланин, што ја прави кожата побрзо да поцрни.

Темно чоколадо – е полно со витамини А, Б, Е и Д кои го стимулираат производството на меланин.

Евротип
SNBROKER
To Top