Новости

Здравје

Кралицата Елизабета ја должи својата долговечност на овие навики

Потпирајќи се на рутината, кралицата Елизабета ја должи својата долговечност на овие навики

Британската кралица Елизабета Втора навистина доживеа неколку здравствени проблеми неодамна, поради што беше принудена да се повлече од отворањето на парламентот, но сè уште е неверојатно активна за своите години.

Едни од причините кои помагаат во релиирањето на нејзината цел, можете да ги погледнете во следните редови:

Спие по 8 часови во текот на ноќта

Рутината за спиење на кралицата е толку едноставна, но толку ефикасна и таа се придржува до неа секоја вечер.

Без разлика дали обожавателите на британското кралско семејство или не, сите сме прилично фасцинирани од кралицата Елизабета и нејзиниот ентузијазам и работна етика бидејќи се покажа дека нејзината рутина за спиење може да биде само една од нејзините најдобри тајни за здравјето.

Очигледно, нејзиното височество секогаш легнува во исто време секоја вечер, во 23 часот, и спие по осум и пол часа – што значи дека се буди во 7.30 часот.

Секогаш чита пред спиење, а важно и е да се прошета во текот на денот, што и помага полесно да заспие навечер.

Според Everinight.com, рутината за спиење и вежбање на кралицата е од најголем интерес на Интернет и во просек пребарувана 136% повеќе од рутината на сите други членови на кралското семејство, вклучувајќи ги Кејт Мидлтон и Меган Маркл.

Војвотката од Кембриџ е на второ место по популарност кога се во прашање здравите навики, а ако се прашувате – нејзината рутина за спиење е слична на онаа на кралицата. Очигледно, таа легнува во 10.30 секоја вечер за да спие добро.

Познато е дека нејзиното височество сака да го поминува времето на отворено шетајќи ги своите кучиња и јавајќи коњи, така што целиот тој свеж воздух без сомнение придонесува за нејзиниот силен имунолошки систем. Кралицата исто така јаде здрава, урамнотежена храна.

Кралицата има тим од талентирани готвачи кои се грижат за нејзините лични оброци. Поранешниот кралски готвач Дарен Мекгрејди претходно изјави дека на кралицата секоја недела ѝ се испраќаат книга со менија во црвена кожна обврзница, напишана на француски јазик, која содржи широк избор на рецепти.

Појадок пред појадокот

Извори блиски до кралското семејство велат дека Елизабета Втора го започнува денот со чај од Ерл Греј, без млеко и шеќер и парче бисквит. Потоа го зема главниот појадок во нејзината приватна трпезарија, кој се состои од житарки, јогурт, тост и џем.

Кралицата сака и риба за појадок, како што е откриено во „Вечера во Бакингемската палата“, книга базирана на дневниците и личните сеќавања на кралскиот слуга Чарлс Оливер.

Работите се едноставни кога станува збор за ручек. Кралицата често ужива во чинија со риба и зеленчук и, како и остатокот од семејството, се труди да избегнува скроб, односно тестенини и компири. „За главното јадење, сака и стек со сос од виски од печурки“, откри Дарен.

Вкусовите на вечерата на кралицата се разновидни и вклучуваат комбинација од месо или риба и зеленчук.

За десерт сака јагоди од Балморал и бели праски кои се одгледуваат во замокот Виндзор, пишува Independent. Сепак, не може да му одолее понекогаш и на чоколадо. Дарен рече: „Таа е апсолутно чокохоличарка. „Сè што ставаме на менито со чоколадо, таа би одбрала.“

Евротип
SNBROKER
To Top