Новости

Здравје

Оваа бобинка има најдобар ефект врз меморијата

Бобинките не се само извор на витамини и диететски десерт, туку и вистински природен стимуланс за нашиот мозок. Во следните редови дознајте на која бобинка да обрнете посебно внимание доколку сакате да ја подобрите концентрацијата, меморијата и брзината на размислување.

Според нутриционистот и писател Тоби Амидор, најдобрата бобинка која ја подобрува функцијата на мозокот е боровницата. „Истражувањата покажуваат дека консумирањето боровинки помага во одржување на здравјето на мозокот“, вели експерт за Eat This, Not That! Освен тоа, според Амидор, боровинките „го намалуваат ризикот од когнитивно оштетување поврзано со стареењето – деменција и Алцхајмерова болест“.

Сокот од оваа бобинка е исто така корисен. Според една студија објавена во Журналот за земјоделска и хемикалија за храна, пиењето сок од дива боровинка во текот на 12 недели потврдило подобрување на функцијата на меморијата кај постарите лица. Според авторите на студијата, вклучувањето на боровинки во исхраната „позитивно влијае на способноста за размислување и расудување“.

Покрај тоа, резултатите од студијата објавена во „Neural Regeneration Research Journal“ покажаа дека боровинките на дневното мени го зголемуваат протокот на крв во клучните области на мозокот. Значи, оваа бобинка ја стимулира меморијата и концентрацијата.

Боровинките се добри не само за мозокот. „Бобинките содржат многу хранливи материи, вклучувајќи влакна, витамини К и Ц, манган и фитонутриенти наречени полифеноли“, вели Тоби Амидор.

Сето ова ги прави боровинките природен лек за подобрување на работата на срцето. Според едно истражување, шолја свежи боровинки дневно позитивно влијае на нивото на „добриот“ холестерол во крвта, намалувајќи го ризикот од развој на кардиоваскуларни болести.

Благодарение на нивната висока содржина на влакна, боровинките исто така можат да помогнат во регулирањето на нивото на шеќер во крвта и намалувањето на телесната тежина. Затоа, оваа храна е идеална за диетални смути и десерти.

Боровинките можеби се најдобриот, но не и единствениот природен „додаток“ за подобрување на функцијата на мозокот меѓу овошјето. Нутриционистите советуваат во исхраната да се вклучуваат и калинката (особено сокот), портокалите и брусницата.

 

Евротип
SNBROKER
To Top