Новости

Здравје

Откриен е пијалок кој предизвикува „значително“ опаѓање на шеќерот во крвта

Еден пијалок може да го регулира нивото на шеќер во крвта кај дијабетичарите, покажало истражувањето.
Промената на вашата исхрана е клучна за контрола, а понекогаш дури и за враќање на дијабетес тип 2.
Луѓето со дијабетес тип 2 не можат да произведат доволно инсулин, кој го регулира шеќерот во крвта – без него, шеќерот во крвта може да достигне опасни височини. Но, истражувачите откриле дека пиењето чај од листови од црница може драматично да го намали нивото на шеќер во крвта.

Значително намалување
Студијата објавена во Saudi Journal of Biological Sciences покажало дека е во состојба да ги балансира скоковите што може да се појават после оброк. За експериментот, 20 пациенти со дијабетес тип 2 пиеле стандарден чај, а 28 добиле чај од листови од дудинка.
Примероците од крв се земале по појадокот, а нивото на гликоза се проверувала 90. минути по 70 мл чај со една кафена лажичка шеќер. Истражувачите забележале дека имало „многу големо“ намалување на нивото на шеќер во крвта по пиењето чај од црница, велејќи дека тоа е „многу значајно“.

„Чајот од црница го потиснува постпрандијалниот пораст на нивото на гликоза во крвта по 90 минути консумирање“

Регулирањето на вашата исхрана и следењето што може да предизвика скокови на шеќер е лесен начин да се држи под контрола дијабетес тип 2. Знаејќи ја важноста на губење на тежината за оние со дијабетес тип 2, истражувачите предводени од Универзитетот во Глазгов сакале да го заклучат најефективниот начин да го направат тоа, со објавување на нивните наоди во списанието Diabetologia.

Тие размислуваа за нискокалорична диета, диета со малку јаглени хидрати, богата со протеини, вегетаријанска, медитеранска, диета богата со здрави масти и низок ГИ (гликемиски индекс). Единственото нешто што истражувачите го пофалиле е нискокалоричната исхрана која се состои од помеѓу 500 и 1.500 калории дневно.

Како да препознаете дијабетес
Илјадници луѓе веројатно живеат со дијабетес тип 2 без воопшто да знаат за тоа. Состојбата може да остане неоткриена бидејќи нејзините симптоми тешко се забележуваат или лесно се отфрлаат како нешто друго. Луѓето можат да живеат до 10. години со дијабетес тип 2 – најчестиот тип – пред да бидат дијагностицирани, велат добротворните организации.

Според NHS, симптомите на дијабетес тип 2 на кои треба да се внимава вклучуваат:
– Уринирате повеќе од вообичаено, особено навечер
– Постојано чувство на жед
– Чувство на умор
– Слабеење без диета
– Чешање околу гениталиите
– Заздравувањето на исеченицата или раната трае подолго
– Заматен вид
Ова се најчестите знаци и обично се пријавени од оние кои страдаат од оваа состојба.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Евротип
SNBROKER
To Top