Новости

Здравје

Топ пет причини зошто треба да јадете млад кромид секој ден

Доаѓа сезоната на млад кромид, кој е премногу богат со витамини и минерали и е одличен во заштитата на здравјето, па штета е да не се искористи можноста и да не се внесува во исхраната.

Познато е дека младиот кромид има антибактериски својства и штити од воспаленија, како и дека помага при настинки, а исто така е одличен за подобрување на варењето на храната.

Имајте на ум дека зелениот дел од младиот кромид никогаш не треба да се фрла, бидејќи содржи состојки кои се одлични за нашето здравје.

Еве ги првите пет причини зошто пролетниот кромид е добар за јадење секој ден:

  • Го штити срцето

Младиот лук е полн со антиоксиданти кои ги штитат клетките во организмот од оштетување предизвикано од слободните радикали. Покрај тоа, младиот кромид го одржува крвниот притисок во нормални граници и го намалува ризикот од згрутчување.

  • Добар е за очите

Младиот кромид штити од воспаление и го намалува ризикот од болести на мрежницата. Содржи витамин А, кој е важен за производство на протеини во очите, кој е одговорен за добриот вид. Луѓето кои немаат овој витамин можат да страдаат од ноќно слепило и други нарушувања. Еден кромид содржи околу 3 проценти од дневните потреби за витамин А.

  • Ги зајакнува коските

Витамин Ц и К, со кои е богат младиот кромид, се добри за заштита на коските. Само еден кромид содржи околу 20 проценти од препорачаната доза на витамин К и околу 2 проценти витамин Ц. И двата се важни за густината и јачината на коските. Недостаток на овие витамини ја зголемува можноста за развој на остеопороза и фрактури.

  • Го намалува холестеролот

Зелениот дел од младиот кромид го намалува нивото на лош холестерол во крвта, а исто така помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта.

  • За поубава кожа

Младиот кромид му помага на телото да произведе колаген, што е важно за убава, здрава и затегната кожа. Колагенот е одговорен за забавување на формирањето на брчки на лицето и се наоѓа во многу креми.

GOLD
To Top