Новости

Здравје

Што се случува по 10 дена без кафе?

Кафето како омилен пијалок а многумина, може да има и позитивни и негативни ефекти. Но, што се случува кога ќе се откажете од кафето? За многумина ова е сосема незамисливо. Многу луѓе се потпираат на утринското кафе а кое веруваат дека ќе им даде енергија во текот на денот.

Сепак, пиењето кафе веднаш по станувањето можеби едноставно не е најздраво. Наутро, нашето тело почнува да лачи кортизол – хормон на стрес. Неговото ниво кај здравите луѓе е највисоко во раните утрински часови и го достигнува својот врв околу 7 часот наутро. Кафето како стимуланс во овој случај е излишно. Но, да се вратиме на сомнежите од насловот…

1. Може да имате главоболки

Поедноставено: структурата на кофеинот е слична на аденозин. Аденозин е транспортер во централниот нервен систем, област вклучена во регулирањето на свеста и будноста. Кофеинот делува на истите места и го блокира аденозинот и не држи будни.

Меѓутоа, кога ќе се откажеме од кафето, тоа може да биде сериозно бидејќи нивото на аденозин однаш е повисоко од вообичаеното, што може да предизвика главоболки.

2. Може да забележите замор

Несакан ефект кој не е изненадувачки. Причината е иста како и за првата точка. Аденозинот одеднаш веќе не е блокиран, крвните садови се шират и се чувствуваме исцрпени.

Добрата вест – со текот на времето, бројот на рецептори се регулира и повторно ќе бидете повнимателни – без дополнителна доза на кофеин.

Совет: Ладен туш или кратка прошетка ќе ви помогнат да се разбудите наутро.

3. Можеби сте помалку продуктивни

Секојдневните активности како чистење или пазарење можеби нема да ви бидат проблем – затоа што ќе бидете во движење. Меѓутоа, откако ќе седнете и ќе се посветите повеќе на менталната работа, ќе забележите разлика во вниманието и продуктивноста. Кофеинот во умерени дози го зголемува фокусот.

4. Можно е да почувствувате голема желба за слатки

Поради падот на нивото на енергија, може да почнете да се препуштате на храна богата со енергија или да јадете слатки. Ова може да потрае само неколку дена, но ќе биде доста интензивно.

Совет: Конзумирајте овошје и здрави закуски.

5. Ќе забележите намалување на стресот

Кофеинот исто така го стимулира лачењето на два други хормони: адреналин и норадреналин. Хормоните се ослободуваат кога сте под стрес – тие се причина за зголемување на крвниот притисок, забрзување на отчукувањата на срцето и дишењето. Во исто време, оваа реакција може да го стимулира лачењето на друг стрес хормон – кортизол. Ефектите може да траат со часови. Ако веќе сте под голем стрес, премногу кофеин може да ја влоши вашата состојба.

Затоа, може да биде помалку стресно да консумирате помали количини кафе или да го избегнувате овој пијалок.

Секако би било добро да размислите да пиете кафе или да ја намалите количината доколку забележите физички знаци како што се треперење или зголемено потење после пиење. Исто така, подобро е да прескокнете шолја кафе доколку често сте под стрес.

6. Може да имате проблеми со запек

Утринското кафе не само што ја стимулира циркулацијата, туку и варењето. Ако се откажете од кафето, ќе забележите промени во варењето и на почетокот може да страдате од запек.

Но, не грижете се. Наскоро ќе се подобри. Секако, наместо кафе наутро можете да пиете топла лимонада.

Евротип
SNBROKER
To Top