Новости

Здравје

Мајмунските сипаници се шират низ светот, дали е на повидок нова епидемија?

Светот е сѐ позагрижен за појавата на мајмунски сипаници, со десетици потврдени случаи во најмалку шест земји. Секојдневно пристигнуваат нови информации кои го потврдуваат ширењето на болеста предизвикана од вирус кој, како што сугерира името, обично се шири меѓу мајмуните во Централна и Западна Африка. Но, можно е да се прошири и на луѓето, предизвикувајќи мали епидемии, пишува Телеграф.рс.
За прв пат беше забележана кај мајмуните во лаборатории во 1958 година, а првиот човечки случај беше идентификуван во сегашната Демократска Република Конго во 1970 година.
Во моментот на вестите за ширењето на овие сипаници, 33 случаи беа потврдени ширум светот, а 42 беа сомнителни, според списокот на д-р Мориц Крамер од Универзитетот Оксфорд, Џон Браунштајн од Медицинскиот факултет Харвард и нивните колеги.
ОК има девет потврдени случаи, главно во Лондон. Португалија има 14 потврдени и шест сомнителни случаи, додека Шпанија има седум потврдени и 17 сомнителни случаи. САД и Шведска имаат по еден потврден случај, Италија има еден потврден и два сомнителни случаи, а Канада има 17 сомнителни случаи.

Крамер и Браунштајн веруваат дека овие случаи би можеле да бидат само „врвот на ледениот брег“. Веројатно вирусот е пошироко распространет отколку што е моментално познато, вели Крамер, пренесува списанието „Њу Сајентист“.
Првиот заразен случај на човек потврден е во Велика Британија. Тој патувал во Нигерија, а на 5 мај забележал осип, по што следела хоспитализација веќе следниот ден. Закрепнувањето било целосно. Два други случаја во ОК се поврзани со првиот, но последните четири случаи во Британија немаат врски со претходни случаи, според Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство (UKHSA).
Вирусот на мајмунски сипаници сега се шири од човек на човек во земји со познати случаи, рече Сузан Хопкинс од УКХСА.
„Овие најнови случаи, заедно со извештаите за Европа, ја потврдуваат нашата првична загриженост дека мајмунските сипаници може да се рашират“, рече таа.
Најновите случаи во ОК се претежно геј мажи, бисексуалци и мажи кои имаат секс со мажи, според УКХСА.
Тоа не се смета за сексуално пренослива инфекција, но може да се пренесе за време на секс преку контакт кожа на кожа. „Посебно апелираме до мажите кои се хомосексуалци и бисексуалци да бидат свесни за какви било невообичаени осип или лезии и да контактираат со службите за сексуално здравје без одлагање доколку се загрижени“, рече Хопкинс.
Според Светската здравствена организација (СЗО), сипаницата може да се пренесе со изложување на капки преку дишење и контакт со заразени кожни лезии или контаминирани материјали.

Американскиот центар за контрола на болести (ЦДЦ) наведува: „Се смета дека преносот од човек на човек се јавува првенствено преку големи респираторни капки кои генерално не можат да патуваат повеќе од неколку метри, па затоа е потребен подолг контакт лице в лице”.
Сипаниците може да се пренесат и со близок контакт или контакт со облека, крпи или постелнина што ги користи заразено лице.
Може да се пренесат и од заразени делови од Западна и Централна Африка. Ова може да се случи ако ве каснат или ако ја допрете крвта на животното, преку телесни течности, плускавци или красти. Може да се пренесе и со јадење недоволно варено месо од заразено животно.
Првите симптоми на сипаница вклучуваат треска, главоболка, болки во мускулите, болки во грбот, отечени лимфни јазли, треперење и исцрпеност. Може да се развие и осип, обично прво на лицето, а потоа и на другите делови од телото, вклучувајќи ги и гениталиите. Осипот првично може да изгледа како сипаница, пред да се формираат красти. Повеќето луѓе закрепнуваат во рок од неколку недели без третман.

Во Африка, мајмунските сипаници може да бидат смртоносни за дури еден од десет луѓе со оваа болест, според ЦДЦ. Сепак, постојат два главни типа на мајмунски сипаници: видот Конго и видот од Западна Африка. СЗО наведува дека еден од десет податоци се однесуваат на сој од Конго, а дека сој од Западна Африка е смртоносен кај околу еден од сто пријавени случаи.

Антивирусниот лек „тековиримат“ е одобрен во САД и Европа за третман на мајмунски сипаници, сипаници и крави. Во студиите на животни, „тековиримат“ значително ја зголеми стапката на преживување на животните кои примиле многу високи дози на мајмунска сипаница. Постои и вакцина наречена „Jinneos“ која е одобрена во САД и Европа за превенција од мајмунски сипаница кај луѓе постари од 18 години.

Евротип
SNBROKER
To Top