Новости

Здравје

4 Начини на користење на сода бикарбона за подобар изглед

Не е тајна дека содата бикарбона се користи за многу нешта и освен за готвењето, се препорачува и за друго. Подолу во текстот, ви откриваме четири начини со кои овој ,,чудесен прав” може да ви помогне да изгледате поубаво.

Пилинг

Се верува дека содата е препорачлива за длабинско чистење на лицето. Направете мешавина од сода бикарбона и вода, во сооднос 3: 1 и со лесни кружни движења чистете ја кожата. На тој начин, ќе направите благ и ефикасен пилинг на лицето. Исто така, содата бикарбона може да ви помогне да се ослободите од мозолчињата: измешајте ја со свежо исцеден сок од лимон, и периодично нанесувајте ја на тоа место.

Шампон

Направете свој шампон за длабоко миење на влакното со додавање на четвртина сода бикарбона во шампонот (треба да додадете сода бикарбона во проѕирен, а не кремаст шампон). Немате време да ја измиете косата? Користете сода бикарбона како сув шампон за да го впиете маслото и не треба да ја изложувате косата со фен за коса уште еден ден. Едноставно посипете сода бикарбона на коренот на косата и потоа исчешлајте ја со прстите.

Смирете ги изгорениците

За да ги ублажите изгорениците, натопете крпа во раствор од 250 мл вода и четири лажици сода бикарбона. Добиеното решение, ќе помогне да се “извлече” топлината од изгорениците.

Убава и мека кожа

Исто така, може да ви помогне да имате помека кожа. Само додадете ја во топлата бања и купка и тоа е тоа.
Покрај тоа, кога правите домашен педикир, додадете три лажици сода бикарбона во топла вода и стапалата ќе ви бидат многу благодарни.

Евротип
Евротип
To Top