Новости

Здравје

5 Чаеви кои ќе ви помогнат и ќе ја ублажат болката во грлото

Сувото или болно грло е непријатен, но обично безопасен симптом кој често се јавува за време на настинка. Доколку моментално го имате овој проблем, ве советуваме да ги ублажите симптомите на воспалено грло со пиење топол чај. Следниве видови на чај се особено ефикасни против оваа болест.

Зелен чај

Вистински „супер пијалок“ кој многу култури го користеле со векови за лекување на разни болести. Зелениот чај, меѓу другото, има и антиинфламаторно дејство и може да ги ублажи отокот и болката во грлото.

Камилица

Чајот од камилица делува смирувачки и затоа е одличен избор пред спиење, а го смирува и иритираното грло. Покрај тоа, содржи антиоксиданси кои можат да му помогнат на телото да се бори против инфекциите.

Ѓумбир

Чајот од ѓумбир има многу антиинфламаторни ефекти и на тој начин делува како природен лек за болки во грлото. Ако чајот од ѓумбир не е ваша работа, изрендајте свеж ѓумбир во кој било чај за сличен ефект.

Куркума

Одличен избор за ублажување на болки во грлото. Чајот од куркума има антивирусни, антибактериски и антиинфламаторни својства, што ја ублажува болката во грлото и истовремено го зајакнува имунолошкиот систем.

Калинка

Чајот од шипка е вистинска ризница на витамин Ц и антиоксиданси, што го прави антивоспалителен и го зајакнува имунолошкиот систем. Во исто време ја ублажува болката и го смирува иритираното грло.

Евротип
SNBROKER
To Top