Новости

Здравје

6 Совети како да се ослободите од вишокот килограми после 40тата!

По влегувањето во одредени години, метаболизмот ни се забавува, што го отежнува слабеењето, се движиме помалку заради работа и други обврски, а некои од најголемите задоволства се вечери и ручеци со пријателите и семејството, па затоа не е тешко да се добијат неколку вишок килограми. Летото веќе пристигна и сите ние сакаме да изгледаме најдобро на плажа, но и во облеката која открива многу повеќе од зимата. Затоа ви донесуваме шест совети како да го постигнете ова и како овие проблеми да ги претворите во ваша корист.

1. Променете го односот на храната што ја консумирате

Традиционалните препораки за слабеење не се менуваат со возраста. За губење на тежината на која било возраст, здравата исхрана е клучна и треба да ви биде приоритет. За да ги исполните вашите цели и да постигнете здрава тежина, мора да имате дефицит на калории. Ова значи намалување на внесувањето храна со избирање помали порции. Едноставно кажано, сакате да согорите повеќе калории отколку што внесувате.

Помалку калории често значи дека ќе бидете погладни. За да избегнете борба со апетитот, фокусирајте се на храна што ќе ве задржи сити подолго. 100 калории јаглени хидрати помалку ќе ве заситат од 100 калории високо-протеинска или здрава масна храна.

Која храна да се избере?

Протеини:

Наполнете една четвртина од чинијата со извор на протеини со малку маснотии. Тука би вклучиле пилешко, мисирка, риба, тофу или посно говедско и свинско месо. Зголемувањето на внесот на протеини може да ви помогне да се чувствувате сити подолго време.

Зеленчук:

Нека половина од вашата чинија биде со зеленчук, но обидете се да го најдете оној што ќе ве расположи додека јадете. Избегнувајте додавање храна едноставно затоа што се смета за „здрава“. Полесно е да се држите до рутина за здраво јадење ако сте целосно задоволни. Зеленчукот е богат со растителни влакна и нискокалоричен, што го прави совршен додаток на секој оброк или ужинка за да ве одржи сити.

Житарици:

Оставете ја последната четвртина од чинијата за житарици.
Јадете и малку маснотии за ужинка, земете мешавина од ореви или натопете јаболка во путер од кикирики. Не секоја здрава храна е нужно невкусна.

2. Ограничете ја преработената храна

Обидете се да ограничите или избегнете премногу преработени јаглехидрати за време на оброците и закуските. Ова е вид на храна дизајнирана така што нема вистинска хранлива вредност. Наместо тоа, заменете ја со крекери, со свежо овошје, ореви или грчки јогурт. Ние често ги игнорираме закуските, па тие знаат како да не саботираат во нашите диети. Размислете за водење дневник за храна за да следите што ќе изберете и колку често.

3. Бидете активни

Како што старееме, особено е важно да продолжиме да се движиме. Активниот живот сега може да изгледа поинаку од кога бевме дваесет, но тоа е сосема добро. Долгите прошетки можат да го заменат напорното трчање. Со пешачењето се губат многу калории, тоа ве прави посреќни и го продолжува животот. Исто така, активноста го стимулира метаболизмот, позитивно влијае на здравјето на срцето и ги намалува шансите за развој на дијабетис.

Ако одлучите да се запишете во теретана, размислете да вежбате со личен тренер додека не почнете да се чувствувате пријатно самостојно да правите вежби за сила. Личен тренер може да ви помогне да развиете соодветна форма за време на обуката за да спречите повреди. Ако салата не е за вас, пронајдете нешто што ве прави среќни. Час за танц со пријателите? Зошто да не. Ако го сакате она што го правите, најверојатно ќе истраете.

4. Бидете доследни

Да се ​​биде постојан е еден од најтешките, но најважните совети за слабеење. Колку што старееме, ни треба малку подолго за да ослабеме. Не можеме повеќе, како во дваесеттите 10 дена пред да тргнеме на пат или пред да започнеме со пливање, да одлучиме дека ќе ослабиме и дека тоа ќе се случи практично самостојно. Потребна е истрајност сега. Тоа, од друга страна, може да биде плус за вас. Ако навистина одлучите за здрав живот, тоа ќе ви стане рутина, што значи дека резултатите се трајни.

5. Ослободете се од стресот

Со текот на годините, сè повеќе сме под стрес, од една страна затоа што имаме повеќе причини, од друга страна, затоа што е потешко да се справиме со тоа. За жал, високото ниво на стрес може да предизвика зголемување на производството на кортизол што предизвикува телото да се чувствува повеќе гладно. Обидете се со јога, медитација и вежби за дишење и почести активности на отворено. Здравите навики одат рака под рака, така што јогата ќе ви помогне да ги зајакнете мускулите, а останувањето во природа е најдобро во комбинација со пешачење.

6. Спиење

Без соодветен сон, нашето тело не може да функционира правилно, а тоа може да значи спречување на постигнување на целите за слабеење. Заморот значи дека на вашето тело ќе му треба повеќе гориво и ќе бидете гладни почесто. Минималната количина на сон што ви треба е седум часа. Ако не можете да спиете ноќе и страдате од несоница, обидете се со вежби за дишење и задолжително ставете ги мобилните телефони, лаптопот и таблетот некаде подалеку од очите, еден час пред спиење да се опуштите и да се подготвите за спиење.

Евротип
SNBROKER
To Top